Strona Główna | Artykuły | Linki | Download Grudzień 14 2018 22:47:22  
Nawigacja
Strona Główna
Nasza szkoła
Plan miasta
Sprzęt obserwacyjny
Członkowie koła
Artykuły
Galeria
Międzynarodowy Rok Astronomii
Obserwatorium w Poznaniu
Linki
Download
Kontakt
Ostatnie Artykuły
KARTA NR1
TEST KONKURSU ASTRON...
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZ...
KSIĘŻYCOWE KRATERY-...
KSIĘŻYCOWE MORZA-MAPA
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 336
Najnowszy Użytkownik: wujifmmsfd
DZWONOWO-ZAGINIONE MIASTO

Archeolog z Wągrowca, pan Marcin Krzepkowski, zlokalizował zapomniane średniowieczne miasto Zwanow, lub Zwanowo(później Dzwonowo). Wszystko za sprawą zdjęć lotniczych. Na zdjęciach było wyraźnie widać zarysy miasta( te miejsca, w których przed wiekami były drewniane budynki, miały więcej próchnicy od pozostałych. Zboża w tym miejscu dojrzewają dłużej niż na sąsiednich piaskach). Mieszkało w nim ok.200 osób. Zlokalizowane było w pobliżu rzeki Dzwonówki.Gdy rozwinęły się takie miasta jak Murowana Goślina i Skoki, miasto powoli zaczęło podupadać. Pod koniec  XV w. przestało spełniać funkcję ośrodka miejskiego.Po raz pierwszy nazwa miejscowości została odnotowana w 1307 r. Od 11 lipca trwają prace wykopaliskowe. To dla nas wspaniała informacja , ponieważ mieszkamy w pobliżu. Dzięki takim ludziom jak pan Marcin Krzepkowski możemy uczesniczyć w pracach wykopaliskowych, przyjrzeć się z bliska pracy archeologa i wziąć udział w niepowtarzalnej lekcji historii i dowiedzieć się czegoś więcej o naszym regionie. Planujemy zorganizować wystawę poświęcona ZAGINIONEMU MIASTU.Panu Marcinowi Krzepkowskiemu życzymy dalszych wspaniałych odkryć!

 http://i66.tinypic.com/34ytllk.jpg http://i67.tinypic.com/301fptx.jpg

http://i64.tinypic.com/2cyh3zl.jpg

 

 

 

 

 

PIERWSZY DZIEŃ FERII

 

 Nasze spotkanie było udane. Miło spędziliśmy czas. Podczas spotkania pogłębiliśmy naszą wiedzę z astronomii,wykonaliśmy wiele ciekawych doświadczeń pod kierunkiem pani Małgorzaty Dudek i pani Wiesławy Hauke,prowadziliśmy obserwacje nieba- widzieliśmy Wielką Mgławicę w Orionie oraz Księżyc. Każdy zrobił mu pamiątkowe zdjęcie. 

 

http://i68.tinypic.com/1h43rr.jpg

http://i68.tinypic.com/99mhs5.jpg

http://i63.tinypic.com/2ntbnf9.jpg

Zdjęcia Księżyca -18 stycznia 2016 -pierwsza kwadra

Sprzęt: teleskop N203,ustrzanka Canon 450D

Zdjęcia wykonali uczestnicy warsztatów astronomiczych w składzie:Julia Dereżyńska, Karolina Laube, Weronika Rojtek,Aleksandra Szymańska, Eliza Załęsa, Andrzej Inda, Jakub Świętek, Bartosz Sierzchuła, Adrian Szwed,Adam Balicki

  http://i68.tinypic.com/2gv56zd.jpg

http://i65.tinypic.com/5leaed.jpg

http://i67.tinypic.com/2vbu0jp.jpg

http://i64.tinypic.com/xeo4t3.jpg

ROJE METEORÓW

Dzisiaj w nocy z 4 na 5 stycznia mieszkańcy Ziemi będą mogli zobaczyć pierwszy w tym roku deszcz meteorów. Niebiański pokaz roju kwadrantydów można będzie zobaczyć niemal do białego rana 5 stycznia.

Kwadrantydy można będzie zobaczyć gołym okiem. Jednak najlepiej będzie je widać poza miastem, ponieważ jest tam najmniejsze zanieczyszczenie światłem.

STYCZEN BĘDZIE OBFITYWAŁ W ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE-CZYTAJ WIĘCEJ.

 

WIGILIA

18 grudnia 2015r. uczestniczyliśmy w Wigilii. Był opłatek, życzenia i poczęstunek.

 

http://i63.tinypic.com/1267ltw.jpg

 http://i65.tinypic.com/nve0w4.jpg

 

NA UAM W POZNANIU

 15 grudnia razem z uczniami koła fizycznego  i grupą chętnych z naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Adrych i pani Małgorzaty Dudek  pojechalismy na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,na wydział fizyki. Studenci przygotowali dla nas ciekawe eksperymenty, które wywołały u nas efekt "WOW". Zabawa była przednia,wspaniale spędziliśmy czas! Utwaliliśmy  i poszerzyliśmy naszą wiedzę, a także poznaliśmy zjawiska i procesy występujące w przyrodzie.Organizatorką warsztatów z ramienia UAM była pani Magdalena Grajek.Studenci w sposób prosty i przystępny pomagali nam zgłębić tajniki nauki, za co serdecznie dziękujemy. Najbadziej podobały się nam doświadczenia z ciekłym azotem.To była prawdziwa magia!  Dziękujemy organizatorom za wspanialą naukę. Mamy nadzieję,że tego typu spotkania będą organizowane cyklicznie.

http://i64.tinypic.com/zthc1l.jpg

http://i63.tinypic.com/muu43b.jpg

 http://i64.tinypic.com/2rcr3o2.jpg

http://i63.tinypic.com/2e2m6b7.jpg

http://i68.tinypic.com/1ytxxw.jpg http://i63.tinypic.com/rm60e1.jpg

ZGŁĘBIAMY TAJNIKI NAUKI

http://i66.tinypic.com/2s1ag6u.jpg
http://i64.tinypic.com/10p8zuw.jpg

  http://i64.tinypic.com/f84s7.jpg http://i67.tinypic.com/so72ig.jpg http://i63.tinypic.com/mwun93.jpg

 http://i67.tinypic.com/6p9s1z.jpg

http://i63.tinypic.com/nwa4py.jpg

http://i68.tinypic.com/2wm2gxv.jpg

http://i63.tinypic.com/2rp4q6e.jpg

http://i66.tinypic.com/242699e.jpg

http://i67.tinypic.com/10366gi.jpg

 http://i63.tinypic.com/2m2zz2u.jpg

Nasze zdjcia z EarthKam

http://i66.tinypic.com/29ll8hw.jpg

Zdjęcie wykonał Adrian Szwed 

http://i67.tinypic.com/2ikphsj.jpg

Zdjęcie wykonał Bartek Sierzchuła

http://i65.tinypic.com/k482ab.jpg

Zdjęcie wykonała Eliza Załęska

http://i67.tinypic.com/14e8843.jpg

Zdjęcie wykonała Weronika Rojtek

http://i63.tinypic.com/sl4l0x.jpg

Zdjęcie wykonał Jakub Świętek

Ganimedes zadziwia

 

Ganimedes to największy księżyc Jowisza i jednocześnie największy księżyc w naszym Układzie Słonecznym. Dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble'a, NASA zdobyła dowody na to, że pod powierzchnią tego księżyca znajduje się ocean słonej wody.

 Niektóre badania wskazują, że życie może występować znacznie częściej pod powierzchnią planet i księżyców, gdzie temperatura jest wyższa niż na powierzchni. 
DRUGA WENUS?

Zdołaliśmy już zidentyfikować wiele planet pozasłonecznych, ale ostatnie odkrycie określane jest jako przełomowe. Około 39 lat świetlnych od nas znajduje się wyjątkowa planeta - wiele wskazuje na to że mamy do czynienia z drugą Wenus.

Ciało niebieskie o nazwie  GJ 1132b  przypomina naszą planetę, gdy weźmiemy pod uwagę jego rozmiary - jest większe od Ziemi jedynie o 20%. Jednak masa jego jest większa o około 60%. Ponadto, egzoplaneta krąży wokół niewielkiego czerwonego karła a jeden rok trwa tam około 38 godzin. 

 Badacze uważają, że ze względu na wysokie temperatury nie znajdziemy tam wody w stanie ciekłym, która wymagana jest do podtrzymania znanego nam życia, ale jest jednocześnie wystarczająco chłodna aby posiadała atmosferę.

 

 

EARTHKAM

http://i66.tinypic.com/okv0b8.jpg

  W misji jesiennej EarthKAM wzięli udział: Julia Dereżyńska, Joanna Górczyńska, Andrzej Inda, Adrian Szwed, Karolina Laube, Weronika Rojtek, Bartosz Sierzchuła, Jakub Świętek, Eliza Załęska.

 

Po raz dziesiąty EARTHKAM

W dniach 10-13 listopada weźmiemy udział w kolejnej, dziesiątej misji projektu edukacyjnego orgnizowanego przez NASA o nazwie EarthKam. 

 

Strona 4 z 14 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Tłumacz
Copyright © 2006


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl